Hız Kesici Kasis

Hız Kesici Kasis

Yazar: Hız Kesici Kasis Okunma Sayısı: 570 Yayınlanma Tarihi 04 May 2016 Yorum: 0

Hız Kesici Kasis Nedir?


Hız kesici kasis araç trafiğini yavaşlatmak, kontrol altına almak amacıyla yol üzerine uygulanan yükseltilerdir. Kauçuk veya plastik malzemeden üretilebilen hız kesicilerin trafik standartlarına uygun olarak üretilmesi gerekmektedir. Standartlara uygun olarak üretilmeyen hız kesiciler, trafik kazalarına yol açabilir.

Hız kesicilerin üzerinde gece görüşü sağlamak amacıyla reflektif (yansıtıcı) olabilmektedir. Bu reflektif malzeme yol kasisinin türüne göre; boya, reflektif folyo veya plastik kedi gözü olabilir.

Yol kasisleri okul önlerinde, açık ve kapalı otoparklarda, şehir içi yollarda, trafik denetim istasyonlarında kullanılabilir. Hız kesicinin doğru yere konumlandırılması, öncesinde hız kesici olduğuna dair trafik levhası ile bilgi verilmesi gerekmektedir. Hız kesicinin varlığına dair uyarıcı levha yerleşimin yapılmaması, trafik kazalarına yol açabilir.

Hız Kesici Kasis Hangi Malzemeden Üretilir?

Kauçuk Hız Kesici Kasis, Kauçuk türevleri kullanılarak üretilir. Esnek yapıya sahiptir. Karanlıkta veya gece fark edilmesini sağlamak amacıyla üzerine cam kürecikli reflektif folyo yapıştırılır. Reflektif folyonun kauçuk kasis üzerinde kolay kalkmaması için termo (sıcak) tutkal ile yapıştırma sağlanır. 50×40, 50×50, 50×60, 50×33 gibi farklı ebatlarda üretilir. Parçaların birleştirilmesi ile set haline gelir. Ortalama parça ağırlığı kullanılan kauçuk malzemenin yoğunluğuna ve miktarına göre değişir. 50×40 cm bir kasis minimum 5 kg ağırlığa sahiptir.

Plastik Hız Kesici Kasis, Sert plastikten üretilen yol kasisleridir. Farklı yükselti ve modelleri mevcuttur. Kauçuk kasise göre araçla üzerinden geçiş anında daha sert bir mukavemet gösterir. Sarı, turuncu, kırmızı ve siyah renklerde üretilmektedir. Karanlıkta ve gece fark edilmesini sağlamak amacıyla reflektör (kedi gözü) kullanılır. 25×35, 30×33, 50×40, 50×33 gibi farklı ebatlarda üretilmektedir. Parçaların birleştirilmesi ile set haline gelir.

Kauçuk Şaseli Hız Kesici Kasis, Plastik bir gövdenin üzerine kauçuk kaplama uygulanması ile elde edilir. Plastik yol kasisinin malzeme tokluğunu, kauçuk hız kesicinin ise geçiş konforunu sağlamak amacıyla üretilmektedir. Karanlıkta ve gece görünmesi amacıyla sağ ve sol bölümlerine reflektör, kedi gözü sabitlenir. Parçaların birleştirilmesi ile set haline gelir.

 

Etiketler: hız kesici kasis
Yorumlar
Yorum Yap